"[Functional medicine] is not for everyone. You have to admit first, before healing, that much of what we suffer from is self-inflicted: poor diet choices, lack of exercise, and focus on work and career, not on family and relationships. But because we choose these things we can, by choice, go back to a healthier way of being." - Dr. Dan Kalish

sobota, 8 lutego 2014

Na co należy zwrócić uwagę przy kontroli efektów odchudzania?

Źródło: jakschudnac.biz.pl
Zdjęcia jakie wrzucam przy pisaniu prac dobieram tak, by miały one jakiś związek z jej treścią. Z lewej strony widać postać z zmniejszającą się zawartością tkanki tłuszczowej od lewej do prawej. Prawidłowe odchudzanie polega na redukcji tkanki tłuszczowej. Wraz z redukcją tkanki tłuszczowej zazwyczaj (nie zawsze) dochodzi do zmniejszenia ilości tkanki mięśniowej (która spala kalorie!). Nieodpowiednio skomponowana dieta prowadzi do większego spalania mięśni, co daje zgubnie pozytywne efekty odchudzania. Na co należy zwrócić uwagę przy odchudzaniu? Dla wielu odchudzających się jedynym wskaźnikiem postępów jest pomiar masy ciała.

Nadwagę klasyfikuje się jako nadmierną masę ciała, przekraczającą (lub równą) wartość 25 wskaźnika BMI. Otyłość klasyfikuje się, gdy wartość BMI jest równa lub przekracza 30. Definiuje się ją jako chorobę, w której doszło do nadmiernego nagromadzenia tkanki tłuszczowej. Odchudzanie, a raczej prawidłowe odchudzanie polega na redukcji poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie przy możliwie jak największym stopniu zachowaniu tkanki mięśniowej.

Nagromadzenie takiej ilości tkanki tłuszczowej zabiera długi okres czasu. Odchudzanie jest równie powolnym lub nieznacznie szybszym procesem. Zbyt szybkie odchudzanie prowadzi do zbyt dużych strat w tkance mięśniowej. Strona z której pochodzi powyższy obrazek ma po prawej stronie reklamę książki, na której pisze "Odkryj jak schudnąć 10kg w 30 dni". Nie ma możliwości by  zdrowo tyle schudnąć. Jeśli widzisz tego typu obietnice, radzę sięgnąć po inne książki. Prawidłowy spadek ciała powinno notować się (zazwyczaj) 0,5 - 1 kg tygodniowo. Szybsze utraty wagi spowodowane są:
  • dużymi stratami płynów spowodowanymi dużym spadkiem udziału węglowodanów w diecie przy diecie białkowej
  • dużymi stratami tkanki mięśniowej spowodowanymi nieodpowiednią dietą
  • dużym udziałem białka w diecie (co jest szkodliwe w przypadku zbyt dużego jego poziomu). Białko jest bardzo ważnym składnikiem diety odchudzającej.
Efekty odchudzania powinno sprawdzać się w okresie nie krótszym niż jeden tydzień. Warunki powinny być w każdym przypadku takie same (najlepiej na czczo). Najlepszym jednak rozwiązaniem jest pomiar procentowej zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie. W niektórych przypadkach waga może się nie zmienić albo nawet może nieznacznie wzrosnąć przy jednoczesnym spadku tkanki tłuszczowej. Jeżeli ktoś stosuje dietę z zbyt dużym deficytem kalorycznym może sprawdzić redukcji czemu zawdzięcza spadek masy ciała (tkanka tłuszczowa czy mięśniowa).

Innym, najprostszym i dla wielu najlepszym rozwiązaniem jest wizualne stwierdzenie zmiany sylwetki. Jak napisałem, zmiany na wadze nie zawsze odzwierciedlają to, jakie postępy uzyskujemy przy odchudzaniu. Lustro może wydać się tutaj dużo pomocniejsze.

Pamiętajcie: Diety cud nie działają. Jeżeli chudnięcie polegało jedynie na obcięciu spożywanych kalorii bądź innych wymysłach... To nie mielibyśmy wzrastającej epidemii otyłości na świecie. Obecnie, stwierdza się ją również u niemowlaków. Jest to tylko maszynka dla pieniędzy, jak książka wspomniana powyżej. Niestety żyjemy w czasach w których 'znawcą' może być każdy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz