"[Functional medicine] is not for everyone. You have to admit first, before healing, that much of what we suffer from is self-inflicted: poor diet choices, lack of exercise, and focus on work and career, not on family and relationships. But because we choose these things we can, by choice, go back to a healthier way of being." - Dr. Dan Kalish

wtorek, 11 lutego 2014

Związek między GMO a celiakią?

Źródło maryvancenc.com
Jak wynika z pracy opublikowanej na greenmedinfo.com produkty genetycznie modyfikowane mogą w znacznym stopniu przyczyniać się do zwiększenia objawów celiakii u osób chorujących, spowalniać dietoprofilaktykę choroby a także przyczyniać się do jej rozwoju. Według badań liczba osób chorujących na celiakię jest większe niż dotychczas się przypuszcza. Z czego większość ludzi choruje na bezobjawową postać celiakii i jest to znaczna liczba ludzi z niezdiagnozowaną chorobą, których ryzyko śmierci z tego względu wzrasta nawet 4-krotnie. Wzrost zachorowalności na celiakię tłumaczy się m.in. wzrostem zawartości glutenu w pszenicy, krótki okres adaptacji organizmu do spożywania pszenicy, zwiększenie spożycia pszenicy, rodzenie poprzez cesarskie cięcie, skrócony czas karmienia piersią oraz interakcje w mikroflorę bakteryjną człowieka. Jaki związek ma GMO z celiakią?

poniedziałek, 10 lutego 2014

Jak pewna matka wyleczyła swoją córkę z autyzmu?

Pewnej 3-letniej dziewczynce zdiagnozowano autyzm. Jej matka rozpoczęła kurację dietą, najpierw postanowiła odżywić dziewczynkę (czyli wybierać odpowiednie produkty dostarczające wszelkich mikroskładników bądź suplementować je - witamin, minerałów oraz odpowiednią ilość kwasów n-3). Funkcje poznawcze znacznie się poprawiły, w ciągu pierwszych kilku dni możliwy był kontakt wzrokowy z dzieckiem. W ciągu kilku tygodni zaczęła reagować na swoje imię i odwracać głowę gdy zwróciło to jej uwagę. Był to pierwszy etap diety, drugim etapem diety było dieta wolna od glutenu i kazeiny przez okres 6 miesięcy. Efekty: poprawa komunikacji, wyobraźni przy zabawach, zainteresowanie światem, zabawą z innymi dziećmi, niewielkie obniżenie hiperpercepcji. Nadal brak poprawy w powtarzaniu się tego samego typu negatywnych zachowań co jak się okazało związane było z zaburzoną sygnalizacją glutaminergiczną. Dlatego fazą 3 diety była redukcja nadmiernej ilości wolnego glutaminianu w diecie która okazała się w pełni skuteczna. Duża ilość glutaminianu znajduje się w kazeinie (do 25%).

sobota, 8 lutego 2014

Źródła tłuszczy wielonienasyconych w diecie

Źródło: macierz.org.pl
W wcześniejszym wpisie krótko opisałem jakie rodzaje tłuszczy oraz kwasów tłuszczowych występują w produktach spożywczych. Dostarczanie odpowiedniej jakości oraz ilości tych związków odgrywa kolosalne znaczenie w pklanowaniu zdrowej diety - również dla osób odchudzających się.

 Wszystkie trzy rodzaje tłuszczy powinny być dostarczane w podobnych do siebie proporcjach. Aby to zapewnić, należałoby przeprowadzać kalkulacje produktów spożywczych. To dotyczy ludzi bardziej zagłębiających się w tematykę prawidłowego żywienia człowieka.

Produkty węglowodanowe a glikemia - indeks glikemiczny

Źródło: mamzdrowie.pl
Wiele osób koncentrując się na odchudzaniu jedyne zmiany jakie wprowadza w diecie to przejście z produktów węglowodanowych o tzw. wysokim indeksie glikemicznym do tych o niższym. Np. zmieniają ryż biały na ryż brązowy, chleb jasny na razowy. Faktycznie, jest to dobre podejście, aczkolwiek przy komponowaniu prawidłowej diety niewystarczające. Można uznać to za jeden z czynników wpływających na jakość diety oraz nasze zdrowie.

Na co należy zwrócić uwagę przy kontroli efektów odchudzania?

Źródło: jakschudnac.biz.pl
Zdjęcia jakie wrzucam przy pisaniu prac dobieram tak, by miały one jakiś związek z jej treścią. Z lewej strony widać postać z zmniejszającą się zawartością tkanki tłuszczowej od lewej do prawej. Prawidłowe odchudzanie polega na redukcji tkanki tłuszczowej. Wraz z redukcją tkanki tłuszczowej zazwyczaj (nie zawsze) dochodzi do zmniejszenia ilości tkanki mięśniowej (która spala kalorie!). Nieodpowiednio skomponowana dieta prowadzi do większego spalania mięśni, co daje zgubnie pozytywne efekty odchudzania. Na co należy zwrócić uwagę przy odchudzaniu? Dla wielu odchudzających się jedynym wskaźnikiem postępów jest pomiar masy ciała.

Spożycie białka i odchudzanie

Źródło: naukawpolsce.pap.pl
Istnieje wiele badań potwierdzających pozytywny wpływ zwiększonej ilości białka w diecie na metabolizm człowieka. Białko sprzyja redukcji tłuszczu, zachowuje większą ilość tkanki mięśniowej przy deficycie kalorycznym, poprawia gospodarkę cukrów, tłuszczy i samych białek.

Niewielka część badań nie potwierdza sprzyjającego wpływu białka na redukcję tkanki tłuszczowej i ochronnego wpływu na mięśnie. Ostatnio naukowcy zaproponowali dwie teorie tłumaczące to. Są one dość mocno przekonujące i wyjaśniają brak efektów odchudzenia u ludzi stosujących 'wyższe' dawki białka w diecie.W badaniach tych popełniono jeden/dwa błędy które doprowadziły do braku zmian w badanych wskaźnikach (np. BMI).

Trądzik młodzieńczy - jak zapobiegać dietą?

Trądzik młodzieńczy jest jedną z chorób z którą boryka się większość młodych ludzi. W aptece czy internecie znajduje się wiele preparatów i opisanych sposobów jak radzić sobie z trądzikiem. Jednakże to nie rozwiązuje samej problematyki rozwoju choroby. Występujące wypryski są najczęściej skutkiem nieodpowiedniej diety i/lub zaburzonej równowagi hormonalnej.

Maści, jakimi smarują chorzy skórę mogą pomóc w likwidowaniu wyłącznie efektów rozwiniętej choroby. Podłoże znajduje się gdzie indziej i mało kto zwraca na nie uwagę. W niniejszej pracy postaram się w prosty sposób opisać wpływ współczesnej diety na rozwój trądziku młodzieńczego oraz zmiany jakie należy wprowadzić, by poprawić stan skóry.

Rodzaje kwasów tłuszczowych w diecie


W żywności spożywanej przez człowieka składnikami odżywczymi, makroskładnikami są białko, tłuszcze oraz węglowodany. Każdy z nich można podzielić w zależności m.in. od budowy. Tłuszcze są związkami zbudowanymi z połączonego alkoholu (glicerol) i kwasu tłuszczowego. Kwasy tłuszczowe mają różną długość (ilość atomów węgla) i liczbę wiązań podwójnych (nienasyconych).

Smalec jako źródło tłuszczy w diecie


Według raportu sporządzone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) liczba ludzi z nadwagą (BMI >25 kg/m2)  w 2002 roku wynosiła 1000 milionów. Z tej liczby, aż 300 milionów ludzi kwalifikuje się do otyłości (BMI >30 kg/m2). Wzrost otyłości obserwowany jest od wielu lat na całym świecie i w 2008 roku liczba ta wg. informacji znajdujących się na stronie WHO kolejno wyniosła 2.3 biliona i 700 milionów. Jak to się dzieje, że wszelkie zalecenia dietetyczne organizacji światowych i państwowych dotyczących „prawidłowego” żywienia nie wykazują poprawy stanu odżywienia ludzi na całym świecie? Te pytanie nurtuje wielu naukowców, dość mocno odpowiadających na nie. Poruszanym problemem tematu będzie natomiast znaczenie smalcu, jako składnika zdrowej diety, produktu odrzucanego często przez wielu konsumentów, jak również nie polecanego przez lekarzy bądź naukowców klasyfikujących go jako źródło tłuszczy nasyconych przyczyniających się do rozwoju chorób układu krwionośnego.