"[Functional medicine] is not for everyone. You have to admit first, before healing, that much of what we suffer from is self-inflicted: poor diet choices, lack of exercise, and focus on work and career, not on family and relationships. But because we choose these things we can, by choice, go back to a healthier way of being." - Dr. Dan Kalish

środa, 19 grudnia 2012

Bilans kwasowo-zasadowy diety, wskaźnik PRAL


Równowaga kwasowo-zasadowa organizmu polega na utrzymaniu odpowiedniego poziomu pH dla danego obszaru poprzez modulację zawartości związków kwasowych oraz zasadowych. Odpowiednie stężenie jonów wodorowych umożliwia odpowiednią pracę komórek i całych tkanek. Przykładowo pH krwi jest lekko zasadowe, sok żołądkowy jest silnie kwaśny. Organizm utrzymuje je za pomocą kilku mechanizmów[1]:
  • Na poziomie komórkowym za pomocą reakcji chemicznych wytwarzających bądź wiążących jony wodorowe
  • W krwi za pomocą dwuwęglanu, aminokwasów, białek (albuminy, globuliny) oraz hemoglobiny
  • Wydalane dwutlenku węgla przez układ oddechowy oraz jonów mineralnych przez układ moczowy.

piątek, 7 grudnia 2012

Wpływ konsumpcji kakao na mediatory układu krwionośnego

Flavonoid-rich cocoa consumption affects multiple cardiovascular risk factors in a metalingwistyk of short-term studies.
J Nutr. 2011 Nov;141(11):1982-8. Epub 2011 Sep 28.

Mark G. Shrime, Scott R. Bauer, Anna C. McDonald, Nubaha H. Chowdhury, Cordelia E. M. Coltart, and Eric L. Ding

Coraz więcej bardziej dokładnych badań jest przeprowadzanych przez naukowców odnośnie związków o działaniu antyutleniającym, do których zaliczane są głównie związki wtórne, m.in. związki fenolowe. W 2011 roku przeprowadzono bardzo szczegółową, rygorystyczną metaanalizę badań z udziałem kakao, czy produktów z niego pochodzących jako nośniki owych związków. Kakao to inaczej kuch kakaowy pozyskiwany z owoców kakaowców. Produkt jest poza tym bogatym źródłem Mg, Se, Zn oraz związków biologicznie czynnych.

sobota, 1 grudnia 2012

"Cheat meal" - wpływ na ściany naczyń krwionośnych



Na kongresie Canadian Cardiovascular Congress, który odbył się 30 października 2012 roku dr. Anim Nigam przedstawił wyniki badania, jakie wraz z współpracownikami przeprowadzili na 28 niepalących mężczyznach będących na diecie śródziemnomorskiej przez okres 1 tygodnia oraz jaki miał wpływ "cheat meal" na stan funkcji naczyń krwionośnych. Mężczyznom podano dietę śródziemnomorską składającą się z łososia, migdałów oraz warzyw przetwarzanych termicznie na oliwie z oliwek. 51% zapotrzebowania energetycznego dostarczały tłuszcze, głównie jedno- i wielonienasycone. Po tygodniu podano im kanapkę z kiełbasą, jajkiem i serem oraz trzy placki ziemniaczane jako „cheat meal”.
Wynik jest dość ciekawy. Wystarczył jeden „cheat meal” by rozszerzalność naczyń krwionośnych uległy spadkowi, aż o 24 procent w porównaniu do diety śródziemnomorskiej.
            Odpowiednie utrzymanie stanu naczyń krwionośnych jest niezbędne w prewencji rozwoju miażdżycy, która jest główną przyczyną rozwoju niedokrwiennej choroby serca, zawału oraz wylewu.

Źródła  
1. Scott Johnson. Experts: Single junk meal causes immediate decline in cardiovascular function (Video). October 30, 2012. 
2. Think Before You Eat. SRxA’s Word on Healt.

piątek, 23 listopada 2012

Smalec jako źródło tłuszczy w diecie




Według raportu sporządzone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) liczba ludzi z nadwagą (BMI >25 kg/m2)  w 2002 roku wynosiła 1000 milionów. Z tej liczby, aż 300 milionów ludzi kwalifikuje się do otyłości (BMI >30 kg/m2). Wzrost otyłości obserwowany jest od wielu lat na całym świecie i w 2008 roku liczba ta wg. informacji znajdujących się na stronie WHO kolejno wyniosła 2.3 biliona i 700 milionów. Jak to się dzieje, że wszelkie zalecenia dietetyczne organizacji światowych i państwowych dotyczących „prawidłowego” żywienia nie wykazują poprawy stanu odżywienia ludzi na całym świecie? Te pytanie nurtuje wielu naukowców, dość mocno odpowiadających na nie. Poruszanym problemem tematu będzie natomiast znaczenie smalcu, jako składnika zdrowej diety, produktu odrzucanego często przez wielu konsumentów, jak również nie polecanego przez lekarzy bądź naukowców klasyfikujących go jako źródło tłuszczy nasyconych przyczyniających się do rozwoju chorób układu krwionośnego.

niedziela, 21 października 2012

Tłuszcz nasycony czy węglowodany ?



 
Począwszy od lat 60-tych tłuszcze nasycone są obwiniane za rozwój chorób układu krwionośnego poprzez wpływ na wzrost cholesterolu całkowitego oraz cholesterolu frakcji LDL we krwi u ludzi je spożywających. Do dni dzisiejszych instytucje zalecają obniżenie zawartości tłuszczy nasyconych w diecie kosztem spożycia węglowodanów, które stanowią podstawię piramidy żywienia człowieka. American Heart Association (AHA) zaleca, by tłuszcze w diecie nie przekraczały 7% całkowitej ilości dostarczanej energii. Word Health Organization (WHO) radzi, by ilość ich wynosiła nie więcej niż 10% [1,2]. W diecie plemion łowiecko zbierackich ilość tłuszczy nasyconych wacha się i sięga nawet 20%. Średnio wynoszą one 10-15% [2,3]

środa, 17 października 2012

Food, Inc. - Korporacyjna żywność (2008)


Film ukazujący kulisy produkcji żywności od ziarna do odbiorcy. Kulisy, które są ukrywane przed konsumentem kurtyną prawną. Gdzie rolnik jest podmiotem firm produkcyjnych, bez którego sam nie jest w stanie się utrzymać.

piątek, 21 września 2012

Zagrożenie hemochromatozą w diecie paleolitycznej



Czy dieta zalecana przez wielu naukowców jako najlepsza na świecie może mieć jakieś negatywne strony? Robb Wolf odpowiada, że jedynym minusem może być brak możliwości spożywania wspólnych niepaleolitycznych pokarmów przy wyjściu w towarzystwie ludzi czy picie alkoholu.

piątek, 6 stycznia 2012

Charakterystyka i właściwości miodu

Miód jest produktem spożywczym wytwarzanym oraz przechowywanym przez pszczoły miodne Apis mellifera w plastrach uli. Z definicji, miód jest produktem czystym, do którego nie dodano żadnej substancji obcej. Wyróżnia się następujące rodzaje miodu: miód kwiatowy bądź nektarowy pochodzący z kwiatów oraz miód spadziowy pochodzący z wydzielin insektów (mszyce, czerwce). Produkt ten jest bogatym źródłem głównie węglowodanów (glukoza i fruktoza; 85-95%, melezytoza w miodach spadziowych, sacharoza - dzięki dużej ich ilości dostarcza 330 kcal/100g) jednakże poza nimi zawiera również związki fenolowe, lipidy, lotne substancje, olejki eteryczne, kwas askorbinowy (średnio 25 mg/kg), α-tokoferol, karotenoidy (~0,05 mg/kg), enzymy (oksydaza glukozy, katalaza, lizozym, ~5 mg/kg), kwasy aromatyczne (~160 mg/kg), wolne aminokwasy (~1,8 mg/kg) i białka (~5 mg/kg) [1,3-6,9,14].