"[Functional medicine] is not for everyone. You have to admit first, before healing, that much of what we suffer from is self-inflicted: poor diet choices, lack of exercise, and focus on work and career, not on family and relationships. But because we choose these things we can, by choice, go back to a healthier way of being." - Dr. Dan Kalish

sobota, 15 listopada 2014

"Fat Chance(...)" Robert H. Lustig. Fruktoza przyczyną otyłości na świecie.

Liczba ludzi otyłych w różnych stanac USA w roku
1990, 2000 oraz 2010. Źródło: lilithnews.com
Rozwój otyłości na całym świecie można śmiało uznać za panującą pandemię. Obecnie otyłość rozwija się lub rozwinęła się w obszarach gdzie nigdy wcześniej jej się nie obserwowało. Przyczyn może być wiele. Jedną z nich jest wzrost konsumpcji cukru także w postaci syropu glukozowo-fruktozowego bądź substytutów pod inną nazwą. W ciągu ostatnich 15 lat konsumpcja sacharozy na całym świecie wzrosła trzykrotnie. Przeliczając na jednostkę każdy zjada o 50% więcej cukru niż wcześniej.

Cukier stołowy czyli sacharoza jest cukrem złożonym z dwóch cukrów prostych: glukozy i fruktozy. Fruktoza jako cukier nie stymulujący insuliny, leptyny, greliny nie przyczynia się do odczucia sytości, nasycenia i zaburza funkcjonowanie ośrodka głodu. Innymi słowy fruktoza dostarcza nam energii a mózg nie otrzymuje wiadomości o tym. Dla niego nadal jesteśmy wstanie deficytu energetycznego przez co jesteśmy zdolni do spożycia większej ilości energii. Fruktoza ponadto jest metabolizowana przede wszystkim w wątrobie co czyni ją jeszcze bardziej niebezpieczną.

Robert H. Lustig. Endokrynolog
pediatryczny Uniwersytetu Kalifornijskiego
w San Francisco.
Glukoza natomiast może być metabolizowana przez wszystkie komórki naszego organizmu - jest ona głównym surowcem wykorzystywanym do utleniania komórkowego w mitochondriach. Problem stanowi zbyt szybki wzrost jej poziomu we krwi. Przetworzone, łatwostrawne produkty węglowodanowe wykazują większy potencjał w podnoszeniu glikemii niż produkty nieprzetworzone co w konsekwencji prowadzi do otyłości i chorób wynikających z niej. Glukoza ponadto silnie stymuluje układ nagrody człowieka przez co jest 8-mio krotnie silniej uzależniająca od kokainy. Połączona z tłuszczem oraz chlorkiem sodu stanowi bardzo silną broń w rękach producentów żywności. Te trzy składniki dostarczone na raz wprowadzą Cie w wyjątkowo przyjemny stan któremu mało kto, jak widać, może się oprzeć.

Zaburzenia w odczuciu głodu, sytości, zaburzenia w funkcjonowaniu układu nagrody, uzależniające właściwości cukru oraz jego wszechobecność... Czy Robert H. Lustig ma rację? Czy faktycznie fruktoza, którą obwinia o pandemię otyłości jest jej przyczyną? Może to hipoteza oszczędnego fenotypu lub genotypu? Więcej dowiecie się z książki wyżej wymienionego pt. "Fat Chance: Beating the Odds Against Sugar; Processed Food, Obesity, and Disease". Wartym uwagi jest także wykład dr. Lustig'a pt. "Sugar: The bitter truth"w której omawia swoją hipotezę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz