"[Functional medicine] is not for everyone. You have to admit first, before healing, that much of what we suffer from is self-inflicted: poor diet choices, lack of exercise, and focus on work and career, not on family and relationships. But because we choose these things we can, by choice, go back to a healthier way of being." - Dr. Dan Kalish

wtorek, 2 grudnia 2014

Wskazówka detoksykacyjna #1 Błonnik rozpuszczalny

Odżywcza i detoksykująca zupa dla Twoich jelit.
Źródło: medfood.com.pl/
Każda ekspozycja naszego organizmu na toksyny czy infekcje związana jest z wydzielaniem śluzu mające chronić komórki przed ich szkodliwym działaniem. Najbardziej widocznym objawem zatrucia toksynami są opuchnięte oczy, zaleganie śluzu w zatokach. Widzimy to dokładnie gdyż dochodzi do tego na zewnątrz organizmu. Śluz jest produkowany wszędzie; w ustach, przewodzie pokarmowym, a nawet w środku organizmu gdy toksyny pokonają np. barierę jelitową i dostaną się do środka.

Patogeny też się bronią - te znajdujące się na/w naszym organizmie otaczają się biofilmem zbudowanym m.in. z wapnia, magnezu, rtęci i ołowiu. Poczuć go możecie sprawdzając językiem stan powierzchni zębów po całym dniu pobytu poza domem. Warstwa ta ochrania bakterie, a gdy nie jest usuwana na bieżąco twardnieje tworząc płytkę nazębną. Podobne filmy tworzą się w jelitach; chronią one bakterie patogenne oraz drożdże przed fizyczną ich eliminacją lub działaniem antybiotyków. Te mogą natomiast czerpać składniki odżywcze, rozwijać się i atakować lub zatruwać nasz organizm (np. lipopolisacharydem bakteryjnym).

Zakażenie prowadzi do wzrostu wydzielania śluzu zalegającego w komórkach ciała. Objawami zalegającego śluzu są:
  • Niskie naprężenie skóry, skóra na twarzy przypominająca skórkę z pomarańczy.
  • Podkrążone oczy po przebudzeniu.
  • Wypchnięty, odstający brzuch (napuchnięte jelita)
  • Biały film znajdujący się na tylnej części języka, który należy usunąć skrobaczką do języka
  • Zmęczenie
Jednym z sposobów zbadania prawidłowego nawodnienia organizmu jest złapanie dwoma palcami skóry na powierzchni grzbietowej ręki i puszczenie jej. W opinii dr Russell Jaffe jeśli skóra będzie wracać do stanu pierwotnego powyżej sekundy można śmiało stwierdzić odwodnienie. Moim zdaniem test ten może nam powiedzieć zdecydowanie więcej. Po pierwsze jedna sekunda wydaje się dość długim okresem czasu, a więc przekroczenie tej wartości może świadczyć o odwodnieniu na wysokim poziomie. Po drugie poprzez ten test możemy wizualnie sprawdzić jaki jest stan naszej skóry. Jak długo wraca do pozycji wyjściowej i jak się zachowuje. Czy jest sprężysta czy bardziej luźna a więc też zanieczyszczona, nieodżywiona prawidłowo.

Aby rozpuścić niezdrowy biofilm i pozbyć się nadmiernego śluzu z organizmu należy dostarczyć żywności o wysokiej gęstości odżywczej. Składniki w niej zawarte wspomogą funkcjonowanie organizmu oraz umożliwią wykorzystanie większej ilości energii na detoksykację.

Uwolnione toksyny z biofilmu wraz z śluzem usuwane są m.in. poprzez przewód pokarmowy. Wydzielane do niego np. wraz z żółcią w dalszej części jelita cienkiego mogą zostać wchłonięte z powrotem lub zostać związane i całkowicie wydalone z organizmu.

Zdjęcia przedstawiają zdrową oraz
chorą tkankę przełyku w chorobie Barretta.
Żółty kolor - bakterie żywe; czerwony - nieżywe.



Zdjęcie na początku wpisu przedstawia zupę krem wykonaną przez Paulinę Ihnatowicz oraz Emilię Ptak-Kasicę z MedFood. Zupa zawiera bogate składniki odżywcze m.in. z warzyw, bogate źródło kolagenu z rosołu (glicyna) oraz rozpuszczalne włókno roślinne z ziarna siemienia. Produkty te wspomagają detoksykację organizmu kolejno poprzez dostarczenie substancji i energii dla systemów detoksykacyjnych i regenerujących oraz poprzez wiązanie toksyn po wydzieleniu ich do światła jelita (błonnik).

Przerost bakteryjny przewodu pokarmowego związany jest z niektórymi chorobami jak przełyk Barretta (zdjęcie po prawej), biegunka tłuszczowa, zespół przeciekającego jelita, zespół przeciekającego jelita, trądzik, depresja i inne.

Źródła:
1. 2011. Alejandro Junger "Clean" - część informacji
2. Macfarlane S., Dillon J.F. Microbial biofilms in the human gastrointestinal tract. Volume 102, 5, 1187-1196. 2007. Journal of Applied Microbiology (Wiley) - część informacji, zdjęcie

1 komentarz:

  1. witam, Przełyk Bareta związany jest z przerostem bakterii w przewodzie pokarmowym- czy to znaczy że jest spowodowany przerostem bakteri? Mam 28 lat i stwierdzony przełyk Baretta, nigdy nie słyszałam, że może to mieć związek z bakteriami. Jedyne co byli w stanie mi powiedzieć lekarze to, że występuje refluks i trzeba brać ciągle leki z grupy IPP. Wiem, że leki te upośledzają trawienie. Byłabym wdzięczna za jakąś podpowiedź w temacie przełyku Baretta, jak stwierdzić obecność bakteri, czy po ich usunięciu zwieracz przełyku wróci do zdrowia?

    OdpowiedzUsuń