źródło: |
Każda żywa komórka organizmu przeprowadza reakcje i przemiany metaboliczne. Są jej niezbędne do tego składniki odżywcze oraz energia. Dietetycy jako główny swój cel w dietoterapii kierują głównie na dostarczeniu odpowiedniej ilości składników odżywczych, a często nawet tutaj widać zaniedbania. Drugim nie mniej ważnym, a często pomijanym problemem jest funkcjonowanie mitochondriów komórkowych. Lipidotoksyczność często obserwowana przy zaburzonym metabolizmie tłuszczy, chorobach układu krwionośnego czy cukrzycy zaburza pracę mitochondriów przez odkładanie w nich metabolitów tłuszczowych. Nadmierny stres oksydacyjny, niedobór składników łańcucha oksydacyjnego mitochondriów prowadzą do zaburzonej pracy energetycznej całej komórki. Skutkiem jest na przykład postępująca oporność insulinowa. Czy rozwój cukrzycy może mieć swój początek w rozregulowanym funkcjonowaniu mitochondrii? Tak, może. Poza tym z punktu widzenia dietetycznego można spojrzeć na drugi bardzo ważny element jakim jest zatrucie organizmu toksynami. Dostarczenie komórkom składników odżywczych stanowi jeden, ale jeśli będą one zapchane związkami toksycznymi i śluzem wydzielanym celem zmniejszenia toksyczności tych substancji oraz przy spełnionych warunkach wydalenie ich przez przewód pokarmowy (usta, śluz w nosie, zatokach), skórę (przez gruczoły łojowe) to metabolizm całej komórki nadal będzie zaburzony. Choć sama interwencja zwiększająca poziom odżywienia organizmu może już przynieść jakieś skutki. Opisany wyżej proces umożliwia usunięcie toksyn niekrystalizujących (np. metale ciężkie, bakterie). Poprzez nerki, płuca i gruczoły potowe, woreczek żółciowy wydalamy związki krystalizujące jak np. kwas moczowy, związki tworzące złogi w tych narządach.
Rozmieszczenie zatok w kościach czaszki człowieka. |
Ważny jest bilans. Dostarczasz więcej toksyn niż wydalasz - zatruwasz się, zużywasz (albo nie bo brakuje ich) więcej składników odżywczych niż dostarczasz - rozwijasz niedobory i choroby z tego wynikające. Ekspozycja na toksyny, stres, składniki diety prowadzą do zmian na poziomie układu genetycznego. Zmiany epigenetyczne obserwowane już nawet w życiu płodowym prowadzące do zahamowania lub nadekspresji określonych genów także mogą podnosić lub prowadzić do rozwoju choroby dietozależnej. Może lepiej byłoby powiedzieć choroby metaboliczno-zależnej. Bo jeśli sfera psychiczna, myśli człowieka wpływają na fizjologię organizmu to zdrowie psychiczne też jest częścią metabolizmu. Podobnie jak w nutrigenomice, stres również wpływa na ekspresję genów.
Substancje odżywcze są różnie rozmieszczone w organizmie, w tkankach człowieka. Przykładowo jedna witamina może gromadzić się głównie w określonej tkance i mniej w innych. Jej niedobór zapewne zwiększy ryzyko rozwoju tej określonej tkanki, gdzie jest najbardziej potrzebna. Z drugiej strony organizm może znać to jak ważną rolę odgrywa ta substancja i wybiórczo kierować ją do danej tkanki doprowadzając do niedobór w pozostałych. W tym wypadku te drugie mogą ucierpieć i doprowadzić do stanu patologicznego.
Staramy się koncentrować na konkretnej tkance, konkretnym narządzie by go odżywić. Czasem problem leży całkiem gdzie indziej. Warto spojrzeć na organizm jako system spójnie pracujący z wszystkimi układami. Jeśli chorujesz na chorobę układu krwionośnego np. miażdżycę skupianie się wyłącznie na profilu lipidowym krwi, poziomie tłuszczy nasyconych w diecie jest podejściem bardzo mocno ograniczonym i niekoniecznie odpowiednio ukierunkowanym. Oczyszczanie organizmu usprawnia działanie każdej tkanki i przyczynia się do poprawy funkcjonowania każdego układu człowieka. Stan organizmu przy każdej wyżej wymienionej chorobie możemy poprawić przez zadbanie o przewód pokarmowy.
Jak często sprzątasz swój dom w którym mieszkasz? Kiedy ostatnio spojrzałeś na swój jedyny dom którego nie zmienisz, do którego nie masz części zapasowych - Twoje ciało? Ludzie przyzwyczajają się do życia z objawami typowymi dla przewlekłego zatrucia myśląc, że jest to normalne. Niektórzy dopiero na diecie oczyszczającej i odżywiającej organizm stwierdzają że wcześniej tak dobrze się nie czuli. Może warto sprawdzić jak Ty się będziesz czuł gdy Twój organizm będzie w pełni odżywiony i oczyszczony.
W poprzedniej wskazówce detoksykacyjnej #1 zwróciłem uwagę na znaczenie włókna pokarmowego rozpuszczalnego na wiązanie toksyn wydzielonych do światła przewodu pokarmowego z żółcią. Związki te gdy nie zostaną związane przez niego mogą ponownie wchłonąć się do organizmu. W niniejszym wpisie rozwinę nieco problem zatrucia organizmu endotoksynami bakteryjnymi.
Okrojone graficzne przedstawienie nieszczelności jelitowej wraz z niektórymi tego konsekwencjami. |
Przeciekające jelito stanowi duży problem w dzisiejszym świecie ze względu na trudności w diagnozowaniu go, braku charakterystycznych objawów, małej świadomości ludzi i oczywiście wskutek częstego występowania. Badania kliniczne potwierdzają związek między tym schorzeniem a występowaniem innych chorób dietozależnych (podkreślam słowo związek, tzn. A->C, czyli A nie powoduje C tylko wskazuje na związek w tym przypadku pozytywny!. Przy każdym badaniu należy pamiętać co wskazuje na korelację a co na przyczynę. Przykładowo badania epidemiologiczne wskazują wyłącznie na korelację! Błędem jest wykorzystywanie ich jako przyczynę chorób tak jak robi to np. T.C. Cambell i T.M. Cambell w "The China Study"). Pojawiający się problem z tkanką jelita świadczy o stosowaniu złej diecie przez dłuższy okres czasu doprowadzającej do zaburzeń w przewodzie pokarmowym w tym do największych zmian obserwowanych w mikroflorze jelitowej.
Budowa strukturalna ściany jelita cienkiego, Źródło: |
Okrojona rycina przedstawiają GALT. Źródło: |
Fizjologiczną substancją odpowiadającą za "wielkość" przepuszczalności jelitowej jest zonulina wydzielana w przewodzie pokarmowym. U ludzi zdrowych otwarcie ścisłych połączeń w wyniku oddziaływania na nie przez to białko trwa kilka minut, natomiast u ludzi chorych (np. na celiakię) przestrzenie są otwierane na dłużej, a ilość wydzielanej zonuliny jest większa. Przez nie tyle co zerwanie (bo połączenia tworzą się na nowo), ale chwilowe "przerwanie" ciągłości do światła przewodu pokarmowego wydzielana jest woda która umożliwia rozcieńczenie toksyn, wymycie nadmiernej ilości bakterii (np. SIBO?) i endotoksyn do dalszej części jelita. W przypadku rozwiniętej choroby może dojść do zwiększonego wydzielania zonuliny.
Fragment łańcucha aminokwasowego gliadyny. Opis w tekście. Źródło: A. Fassano et al. BMC Medicine 2012, 10:13. |
Gluten należy do związków oddziałujących negatywnie na organizm człowieka w zależności od dawki. Samo zmniejszenie ilości spożywanego glutenu powinno przynieść już jakieś rezultaty choć eliminacja tego związku jest lepszym rozwiązaniem. Niestety powszechnie występowanie tego związku w produktach spożywczych oraz zanieczyszczenie nim produktów które powinny być od niego wolne prowadzi nieco do problemów z utrzymaniem diety eliminacyjnej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz