"[Functional medicine] is not for everyone. You have to admit first, before healing, that much of what we suffer from is self-inflicted: poor diet choices, lack of exercise, and focus on work and career, not on family and relationships. But because we choose these things we can, by choice, go back to a healthier way of being." - Dr. Dan Kalish

piątek, 16 grudnia 2011

Antocyjany: Charakterystyka, wpływ na zdrowie, źródła.

Związki fenolowe są wtórnymi metabolitami roślin spełniających szereg prozdrowotnych właściwości w organizmie zwierząt. Naturalnych związków fenolowych poznano około ośmiu tysięcy i w zależności od struktury szkieletu można podzielić je na kilka grup jak np. kwasy fenolowe, flawonoidy, stilbeny i inne [1].

Omawiana grupa związków (antocyjany) należy do flawonoidów [1,2].  Flawonoidy dzielą się wg. poniższego schematu na szereg pochodnych [2]:


niedziela, 20 listopada 2011

Współpraca witaminy E z witaminą C

Artykuł opisuje tokoferole, głównie α-tokoferol. W pracy zawarte są ciekawe fakty bądź przypuszczenia na temat funkcji witaminy E w organizmie jako zmiatacza wolnych rodników.

Witaminą E nazywamy związki pełniące w organizmie funkcje regulujące, do których należą pochodne tokolu oraz tokotrienolu, wykazujące aktywność jednej pochodnej tokolu którą jest α -tokoferol. Do witaminy tej należy w sumie 8 związków; 4 tokoferole (α, β, γ, δ) oraz 4 tokotrienole (α, β, γ, δ). Budowę chemiczną przedstawia poniższa rycina [1].

wtorek, 1 listopada 2011

Proporcje wielonienasyconych kwasów ω-3:ω-6 w diecie oraz ich metabolizm.

Prozdrowotne właściwości kwasów  ω-3 wykazano głównie w profilaktyce i leczeniu: chorób serca, nadciśnienia, cukrzycy typu 2, chorób nerek, reumatycznym zapaleniu stawów, wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, chorobie Leśniowskiego-Crohn'a i przewlekłej zaporowej chorobie płuc. Zmiany nawyków żywnościowych spowodowały zmianę stosunku kwasów  ω-6: ω-3 z 1-2:1 do >30:1, przyczyniając się do rozwoju wielu chorób. Rozwój technologiczny i agrokulturalny spowodował zmianę w proporcji i ilości tłuszczów w diecie [1]. Poniżej hipotetyczna zmiana zawartości i rodzaju tłuszczów w diecie na przestrzeni lat:

sobota, 22 października 2011

Witamina D - kilka słów

Witaminami nazywamy związki, które dla organizmu są egzogenne, a są mu niezbędne do życia. Nazwa pochodzi od pierwszego związku wyizolowanego w 1912 roku przez biochemika Krzysztofa Funk’a, który był aminą.

Jedną z witamin lipofilnych jest witamina D. Do grupy tej należy każdy związek wykazujący działanie przeciwkrzywiczne. Obecnie takich związków jest dziesięć, z czego największą aktywność wykazuje witamina D2 (Ergokalcyferol) oraz witamina D3 (cholekalcyferol). Zapotrzebowanie na witaminę D jest głównie zaspokajane przez promienie słoneczne, zbyt duże napromieniowanie prowadzi zaś do powstania nieaktywnych toksysteroli i suprasteroli. [1].

środa, 28 września 2011

Produkty zbożowe - Loren Cordain

Loren Cordain zdobył status doktora w 1981 roku na Uniwersytecie w Utah, natomiast od 1982 roku aż do teraz, jest profesorem na Uniwersytecie na wydziale "Health and Exercise Science" w Colorado [1]. Jest on sławnym specjalistą, promującym sposób żywienia, w jaki odżywiali się nasi przodkowie. Jest autorem kilku książek odnoszących się do tego stylu odżywiania - tzn. diety paleolitycznej, są nimi "The Paleo Diet", "The Paleo Diet for Athletes", "The Dietary Cure for Acne" oraz "The Paleo Diet Cookbook".

Poniżej chcę skrótowo zaprezentować pracę napisaną przez doktora odnośnie jednej z 12 grup produktów spożywczych jakimi są produkty zbożowe[3], które dzisiaj stanowią podstawę piramidy żywienia (wraz z ziemniakami)[2].

niedziela, 25 września 2011

Początki rolnictwa


Najstarszymi dowodami rozwoju agrokultury są nadpalone ziarna zboża odnalezione w Syrii, w pobliżu Abu Hureyr’a przez Profesora Gordon’a  Hillman’a. Odnalezisko to Marek Konarzewski w swej książce pt. „Na początku był głód” uznaje jako początek rozwinięcia się gospodarki rolnej, które datuje się na 9,5 tysiąca lat p.n.e. Wraz z rozpoczęciem siewu oraz udamawiania zwierzyny dzikiej rozpoczęła się era neolitu, a zakończyła era paleolitu – okres ten nazywa się rewolucją neolityczną, gdyż przyczyniła się do diametralnych zmian w historii człowieka. W różnych częściach świata datuje się to w różnym okresie, w każdej książce zauważa się liczbę 10 000 tysięcy lat, jednakże w Europie era neolitu rozpoczęła się 5 tysięcy lat przed naszą erą. Najwcześniej epoka ta zagościła w tzw. obszarze Żyznego Półksiężyca (ziemie między Zatoką Perską a Morzem Śródziemnym).