"[Functional medicine] is not for everyone. You have to admit first, before healing, that much of what we suffer from is self-inflicted: poor diet choices, lack of exercise, and focus on work and career, not on family and relationships. But because we choose these things we can, by choice, go back to a healthier way of being." - Dr. Dan Kalish

piątek, 8 lutego 2013

NowaDebata rozmawia z Garym Taubes'em

W 2012 roku przedstawiciele portalu nowadebata.pl przeprowadzili wywiad z naukowcem Garym Taubes'em. Autor wyśmienitych książek o tematyce naukowej, fizyk, autor "Good calories, bad calories" oraz "Why we get fat, and what to do with it" o tematyce związanej z żywieniem człowieka. W książkach Taubes obala wiele mitów żywieniowych, które powielane są w środowisku medycznym i naukowym. W wywiadzie nowadebata zadaje pytania związane z treścią ksiażek.

Autor prowadzi również blog o odżywianiu.

Ciekawy fragment wywiadu dotyczący I zasady termodynamiki:

„(…)Próbuję obecnie zgromadzić środki na sfinansowanie właściwie wykonanych eksperymentów, w których będzie można ustalić bezpośrednie przyczyny otyłości. Czy rzeczywiście chodzi o dodatni bilans kaloryczny, czy raczej o zawartość poszczególnych makroskładników w diecie, które wpływają na hormonalną i metaboliczną regulację tkanki tłuszczowej.(…) Trzeba zrozumieć, iż zasady termodynamiki mówią nam jedynie tyle, że jeśli coś nabiera masy, musi gromadzić, zatrzymywać więcej energii niż wydatkuje. Jednak w tej obserwacji nie ma ani śladu kierunku przyczynowo-skutkowego, prawa termodynamiki nie mówią nam ani słowa na temat tego, co jest przyczyną, a co jest skutkiem w tym procesie. Wszystko, co na ich podstawie wiemy, dotyczy tego, że jeśli coś rośnie (w tym wypadku staje się cięższe), jednocześnie musi zatrzymywać więcej energii, niż jej pożytkować, ponieważ energia nie bierze się znikąd i nie może zniknąć. Dlatego też pierwszą zasadę termodynamiki nazywamy prawem zachowania energii. Energii nie można ani stworzyć, ani zniszczyć. Zatem kiedy tyjemy (stajemy się ciężsi), z definicji magazynujemy więcej energii, niż wydatkujemy, kiedy zaś chudniemy (stajemy się lżejsi), oznacza to, że wydatkujemy więcej energii niż magazynujemy. I to jest oczywiste. Jednak ta wiedza niczego nie wyjaśnia, jeśli chodzi o przyczyny tycia, nic nam nie mówi na temat tego, dlaczego magazynujemy więcej kalorii, niż wydatkujemy.(…) Mówią nam jedynie, że jeśli zachodzi proces A, to jednocześnie zachodzi proces B. Tymczasem w przypadku otyłości, interesuje nas odpowiedź na pytanie: „dlaczego”? Znając prawa termodynamiki wiemy tylko tyle, że osoby, które tyją, magazynują więcej energii, niż zużywają, a teraz musimy się dowiedzieć, dlaczego tak się dzieje.(…)”

Całość można przeczytać tutaj (część 1) i tutaj (część 2)

Osobiście portal Nowa Debata traktowałem jako kolejny pseudonaukowy portal dotyczący odżywiania, aczkolwiek po przeczytaniu części prac, z chęcią mogę polecić go osobom zainteresowanym tematyce żywienia.

Warto dodać ciekawy wykład Taubes'a, który bezpłatnie można obejrzeć na youtubie


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz