Olej kokosowy wykazuje niezwykłe właściwości gdy jest używany zarówno w celach kosmetycznych i spożywczych. Właściwości bakteriobójcze oleju kokosowego dzięki dużej zawartości kwasu laurynowego (powyżej 50%) można wykorzystać jako składnik maści przeciwtrądzikowej, przeciw opryszczce czy dezodorantu.
W połączeniu z sodą oczyszczoną i mąką z maranty trzcinowej możemy zrobić dobry dezodorant nie zawierający szkodliwych składników obecnych w komercyjnych produktach (film).
Kwas laurynowy wchodzi tylko w 1-2% w skład wszystkich
kwasów tłuszczowych łoju skórnego, jednak wykazuje nasilniejsze właściwości przeciwbakteryjne
zwłaszcza wobec P. acnes. Znacznie obniża opuchliznę wywołaną zakażeniem, a
także liczbę bakterii poprzez niszczenie ich błon in vivo (Rys.1.a, b),
zmniejsza odpowiedź zapalną (Rys.1.d). Propionibacterium acnes może przeżyć fagocytozę oraz w makrofagach – z tego względu kwas laurynowy jest dobrym składnikiem przeciwbakteryjnym
a także zdrowym, nieszkodliwym dla komórek gospodarza.
Kwas laurynowy ponadto wykazuje właściwości przeciwzapalne co jest ważne w wyciszaniu zapalenia ostrego, które manifestuje się zwiększonym napływem krwi, podniesioną lokalnie temperaturą, zaczerwienieniem i zwiększonym odczuciu bólu.
Balsam po wystygnięciu |
Na pierwszym zdjęciu widoczny jest świeżo zrobiony balsam do ciała z oleju kokosowego i wosku pszczelego. Przepis jest prosty, należy roztopiony w rondelku wosk przepuścić przez sito by usunąć zanieczyszczenia i wymieszać z płynnym olejem kokosowym. Im dacie więcej wosku tym balsam będzie się ciężej rozsmarowywał gdyż jest on silnie hydrofobowy. Gdy dacie go za mało, balsam będzie zbyt oleisty. Stosunek jaki zastosowałem w swoim balsamie wynosi około 1:4-5 wosku do oleju kokosowego. Wyszedł dobry choć następnym razem planuje dać więcej wosku po to by zintensyfikować zapach miodu i zagęścić balsam. Można dodać olejku eterycznego jeśli ktoś chce zmienić zapach, użycie masła nierafinowanego będzie lepszym rozwiązaniem. Balsamu używam dla zdrowia skóry smarując całe ciało, po goleniu i całą twarz przed snem. Produkty jest dobry dla zwalczania bakterii, która infekuje mieszek włosowy przy zaburzonym metabolizmie organizmu i powoduje rozwój trądziku (patrz tu i tutaj). Jeśli masz problem z zdrowiem skóry wypróbuj tego balsamu. Pamiętaj jednak, że może on stanowić część terapii trądziku a nie jego całość.
Krótko i średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe są wydzielane jako produkty metabolizmu przez
różnego rodzaju bakterie. Są to też związki któe są wykorzystywane przez
bakterie w komunikacji między koloniami, do tworzenia biofilmu. Autorzy jednej z publikacji naukowej zakładają, że poprzez modulacje składu kwasów tłuszczowych w jamie ustnej możemy
wpływać na jej mikroflorę zwalczając bakterie patogenne. Faktycznie, olej kokosowy wykazuje właściwości przeciwbakteryjne także wobec bakterii jamy ustnej co czyni go dobrym produktem jako baza do pasty do zębów.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21333271
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz